in

ГАЛЕРИЈА: Најубавите железнички станици низ светот

Кога патувате со воз, убавите железнички станици му даваат висински шарм на патувањето. Во продолжение, погледнете неколку од најубавите железнички станици на светот:

1. „Antwerpen-Centraal Station”, Антверпен, Белгија

Antwerpen Centraal station 12 07 2010 14 04 17

Оваа железничка станица се состои од четири дела. Нејзината убавина е уникатна.

2. „T-Centralen Station”, Стокхолм, Шведска

t centralen liggande

Оваа преубаво обоена станица е срцето на стокхолмоското метро, бидејќи е единственото место во кое се среќаваат три возни линии.

3. „Dubai Metro, Dubai”, Дубаи, Обединети Емирати

Metro Dubai 003

За оваа нова станица во Дубаи дефинитивно не се штеделе пари. Чини вкупно 7. 6 милијарди долари.

4. „St. Pancras Railway Station”, Лондон

england london st pancras station c ron ellis editorial only shutterstock 151670945 ff498

Откако е модернизирана и проширена во 2000 година, ова е една од најубавите железнички станици изградени во викторијански стил.

5. „Old City Hall Station”, Њујорк

tumblr l5ypclMcoG1qzmws8 600x399 600x3991

Оваа станица била наменета да се користи само за церемонии и била затворена во 1945 година.

6. „Komsomolskaya Station”, Москва, Русија

001 g1exde
G1EXDE Komsomolskaya subway station in Moscow

Ова метро направено за да портретира еден говор на Сталин од 1941 година.

Прочитајте и...  Волшебните предели на Ирска: Како изгледа Вестерос од „Игра на тронови“

7. „Netkous Viaduct”, Хаг, Холандија

gettyimages 156026040 1024x1024
The Netkous or ‘Fishnet stocking’ tram viaduct at night in the Hague, designed by Zwarts & Jansma Architects

Оваа пруга што личи на рибарска мрежа е дел од метрото во Хаг.

8. „Washington Metro”, Вашингтон

nighttime at dupont circle metro station escalator ddc photo

Сите метроа во Вашингтон изобилуваат со детали кои ќе го направат системот да изгледа прекрасно.

9. „Grand Central Terminal”, Њујорк

grandcentral lede.0

Станицата е реставрирана во 90-тите години кога вистински се открива убавината на архитектурата и астрономските тавани.

10. „Zoloti Vorota Station”, Киев, Украина

20299934764 deb3996045 b

Оваа станица во киевското метро е реновирано за да личи храм.

11. „Chhatrapati Shivaji Terminus”, Мумбаи, Индија

mumbai chhatrapati shivaji terminus 152537053999 orijgp

Ова ремек дело е именувано според основачот на Maratma Empire.

12. „Liege-Guillemins Station”, Лиеж, Белгија

liege guillemins railway station night 597e776622162

Оваа интернационална белгиска станица е направена од спортскиот архитект Сантиаго Калатрава и е позната и како „Белите коцки”.

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote