in

Ѓоковиќ втор во историјата со по 70 победи на три Грен слема

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ рано утрово во второто коло на Австралија опен го совлада Тацумо Ито со 3-0, по сетови 6:1, 6:4 и 6:2. За Србинот, ова е 70. натпревар во Мелбурн на кој славеше победа.

Австралија опен стана трет Грен слем на кој Србинот извојува 70 победи. Ова е неговата статистика на победени и изгубени натпревари на четири Грен слема:

Австралија опен 70-8 (победи-порази)
Ролан Гарос 68-14
Вимблдон 72-10
УС опен 72-11.

Ѓоковиќ стана вториот играч кој оствари 70 победи на три Грен слема. Пред него тоа го стори само Роџер Федерер, кој има 70 победи на сите четири Грен слема.

Прочитајте и...  Зоолошката градина со нов член-Брауни

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote