Здравје

Греено вино: Есенски пијалак кој го чува здравјето на срцето

Грееното вино е традиционален пијалак кој се пие во есен и зима, најмногу за време на празниците.

Традицијата за подготовка на грееното вино доаѓа од Северна Европа.

Грееното вино е добро за здравјето на организмот. Ги штити срцето и крвните садови. Го спречува воспалението и помага за проблемите со висок притисок. Може да го користите и за да ги ублажите симптомите на настинка и грип.

Како да го подготвите овој вкусен пијалок?

Состојки:

Четири лимони

Два портокали

Две шишиња црвено вино

1,2 литри вода

16 каранфилчиња

Две стапчиња цимет

150 гр. шеќер

Начин на подготовка:

Истурете вино и 1,2 литри вода во сад со поклопец. Додајте кора од портокал, каранфилче и стапчиња цимет.

Почекајте да зоврие, а потоа намалете ја температурата и оставете го на огин еден час. Засладете со шеќер според вкус. Послужете со портокали и лимони.

Прочитајте и...  Прва помош при опасност на плажа: Ежови, медузи, морски пајаци...
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top