Видео

ХЕРОЈ: На тајландски пилот му откажа моторот, еве што направи за да не падне авионот во градот

Ова е драматичниот момент кога пилот херој го пренасочува својот авион далеку од куќите за да спаси животи на десетици луѓе пред и самиот да загине.

1914839 1914837 pjimage7 edit ls 225303

Водачот на ескадрилата Наруепол Луеадкусол во Чијанг Мај на северот од Тајланд обучувал нов пилот во воениот авион Аеро L-39 Албатрос.

Но на половина пат, моторот му откажал. Наруепол се обидел повторно да го покрене авионот, но кога не успеал, упатил повик за помош и се подготвувал за следување.

Пилотот на леталото на Тајландското воздухопловство авионот со последните сили го изнел авионот надвор од блискиот град и прометниот автопат, во густата шума.

Прочитајте и...  Во тешка сообраќајка загина великанот на македонската кошарка Благоја Георгиевски -Буштур
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top