in

ХРАБРО ДЕТЕ – ОСУМГОДИШНИК ПРЕЖИВЕАЛ НАПАД НА ПЛАНИНСКИ ЛАВ:„Го грабнав стапот и го боцнав во окото!“

ОСУМГОДИШНИК од Колорадо  се борел со планински лав и преживеал. Пајк Карлсон скокал на трамполина во дворот на семејниот дом во градот Бејли кога го слушнал неговиот постар брат Гејџ како го повикува од куќата на соседот. Кога се стрчал кон него, пред Пајк се појавил планински лав, кој го грабна за глава и почна да го влече по земја, пренесува Дејли Меил. Момчето почнало да се повикува за помош, но веднаш се снашол и се обидел и да се одбрани од напаѓачот.

„Го удирав, обидувајќи се да грабнам нешто за да се одбранам. Успеав да зграпчам стап и се обидов да го прободам во око, но стапот пукна“,вели малечкиот Пајк.

За тоа време, неговиот брат Гејџ се стрчал во куќата на неговите родители и набрзо потоа неговиот татко Рон истрчал надвор.
“Веднаш проработе родителскиот инстинкт да го заштитам моето дете. Не ми помина низ главата дека може да ме убие. Само знаев дека морам да направам нешто. Што и да се случи, треба да ги заштитите своите деца”, рече тато.

Прочитајте и...  20 смешни цитати за бракот

Кога Рон му пришол, лавот го ослободил Пајк и избегал во шумата.

„Кога го подигнав, целата страна на лицето беше раздерана. Тој беше крвав, кожата на главата беше искината на повеќе места. Тоа е нешто што родителите никогаш не би требало да го видат“, реколРон.
Пајк веднаш бил однесен во брза помош, од каде бил пренесен во болница, каде двапати бил опериран, и на неколку места морале да му ги шијат раните.

Го чека уште една операција бидејќи левиот очен капак е сериозно оштетен во нападот.

И покрај големата траума, Пајк исто така се пошегувал дека лавот не влегол во фер битка со него.
„Планинскиот лав е измамник. Hикој не се обидува да се бори со планински лав, тој мами“, рекло момчето.

Потрагата по лавот кој го нападна Пајк сеуште трае. Неговите родители започнале кампања „Go Fund Me“ за да соберат средства за плаќање на лекувањето.

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote