in

Исечете лимон и ставете го во близина на креветот што спиете

Лимоните се меѓу најздравите плодови на планетата, бидејќи нудат огромни придобивки за здравјето. Тие имаат моќни антибактериски и антивирусни својства, а нивниот мирис ефикасно ја третира депресијата.

Лимоните се богат извор на антиоксиданти, железо, бакар, хром, магнезиум и витамини Ц, Е и А.

Според Рејчел Линк еден лимон без кора содржи приближно:

24 калории
7,8 грама јаглени хидрати
0,9 грама протеин
0,3 грама масти
2,4 грама диетални влакна
44,5 милиграми витамин Ц
116 милиграми калиум
0,5 милиграма железо
0,1 милиграми витамин Б6

Покрај тоа, лимоните исто така, содржат мала количина на тиамин, фолна киселина, пантотенска киселина, калциум, магнезиум и бакар.

Сокот од лимон го чисти скалпот и ги третира кожните проблеми како мозолчиња, дамки и акни. За омекнување на груба кожа на колена, лактите и калусиите,тријте половина лимон на погодените области.

Лимоните го освежуваат здивот, ги избелуваат забите и ги елиминираат камењата во бубрезите. Сокот од лимон помага во варењето и е моќен природен лек во третманот на артритис и ревматизам.

Ако исечете неколку лимони и ги чувате во спалната соба во текот на ноќта, тие ќе го исчистат воздухот од токсини и ќе го подобрат квалитетот на спиењето. Покрај тоа, ова ќе ве ослободи од настинки, алергии и астма.

Прочитајте и...  Кога ги перете овие материјали не користете омекнувач, алиштата така се уништуваат

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote