Случувања

Ја купила во саксија пред 60 години, па потоа ја насадила во дворот: Елка висока 23 метри ќе блесне среде центарот на Њујорк за Божиќ (ФОТО)

Норвешка смрека долга 23,5 метри купена како фиданка пред 60 години вчера е поставена во Центарот Рокфелер во Њујорк како најава за претстојните Божиќни празници.

Керол Шулц ја купила садницата во 1959 година и ја чувала на маса. Таа го засадила дрвото во нејзиниот двор по Божиќната сезона и ја гледала како расте, јавуваат американските медиуми.

Шулц и нејзиниот партнер Ричард О’Донел во 2010 година на Интернет страницата на Центарот Рокфелер го „кандидирале“ дрвото и пред неколку месеци дознале дека токму нивната смрека е избрана за најпознатата новогодишна елка на светот.

Дрвото беше пресечено во четвртокот и со кран натоварено на камион.

Церемонијата на палење на украсните светилки ќе се одржи на 4 декември.

Ланската елка, исто така смрека од Норвешка, беше висока 23 метри и тежеше 17 тони.

Првата елка на Рокфелер е поставена во 1931 година, за време на изградбата на Центарот, кога работниците собрале пари и купиле елка висока шест метри, која потоа ја украсиле.

Две години подоцна, Центарот Рокфелер одлучи тоа да стане традиција и првото официјално палење на светилките го одржа во 1933 година.

Прочитајте и...  Северна Кореја: Ким Јонг Ун е во животна опасност по операција на срцето?
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top