in

Како да се ослободите од болка и оток на нозете?

Болката и отоци на кој било дел од ногата може да ве спречат да извршувате основни дневни активности, но и да предизвикаат низа здравствени проблеми.

man holding his foot with possible broken foot symptoms

Отоците околу глуждовите може да се јават од разни причини, но најчесто се резултат на умор, долго стоење, носење тесни обувки и/или високи потпетици, топло време, како и комбинација на овие фактори.

Има повеќе начини како да се ослободите од болката и отоците на нозете.

Еден од нив е подигнување и одмарање на стапалата, но како што објаснува физиотерапевтката Доктор Џо, тоа најдобро делува ако нозете се подигнати на висина над срцето, додека вие сте во легната положба.

Таа исто така препорачува ладни облоги, не подолго од 10—15 минути, на местото на отокот, додека одмарате.

За повеќе совети, погледнете го нејзиното информативно видео:

Прочитајте и...  Маснотии во крвта: Спасот е во ореви, грав, лук

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote