Занимливости

Како да се заштитите додека грми – работи кои не смеете да ги правите

Во летните денови често се случува да има невреме со силни грмежи и, па најдобро е да се тргете на сигурно, никако под дрво, а ако сте дома треба да ги исклулчите електричните апарати.

5d37db0eabb31.image

Иако имате громобран, секогаш постои можност оваа природна појава да направи проблем.

Не телефонирајте

Ударот на гром може да дојде преку жица, а дури и мобилните телефони може да ги привлечат, па најдобро би било да не се обидувате да фотографирате молњи.

Избегнувајте капење

Водата спроведува електрична енергија, па затоа капење додека има невреме не е баш добра идеја. Исто така опасно е да се капете и во море

Заборавете на риболов

Риболов и голф се две најопасни активности што може да ги правите додека грми.

Не се кријте под дрво

Иако повеќето луѓе го прават тоа сепак не е добра идеја, бидејќи високите дрва привлекуваат громови.

Влезете во автомобил

Прочитајте и...  7 работи кои бојата на менструацијата ви ги кажува за вашето здравје и кога е вистинско време да посетите доктор

Иако се од метал, поради својот дизајн, автомобилот е сгурно засолниште додека трае невремето. Ако ги погоди гром, струјата низ металот ќе се спроведе о земјата.

Гумите се добар проводник на електрицитет, затоа останете во својот автомобил.

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top