in

КИНА: Врз 108 доброволци се тестира вакцина за ковид-19

Врз 108 доброволци, на возраст од 18 до 60 години од градот Вухан, поделени во три групи, започнаа првите клинички испитувања за нова вакцина против коронавирус. Волонтерите ги добија првите инекции пред три дена, објави весникот „Глобал тајмс“.

Службениците за јавно здравје дадоа „зелено светло“ за експерименти со луѓе на 17 март. Волонтерите ќе бидат следени во наредните шест месеци.

Во моментов нема одобрена вакцина или третман на вирусот, кој досега уби над 14.000 луѓе ширум светот

Прочитајте и...  Двајца голмани му купија нов автомобил на тренерот што ги тренирал како деца

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote