in ,

Кирк Даглас наполни 103 години: Ти си подарок на светот

Kirk daglas

Славниот холивудски актер Кирк Даглас, чиишто улоги ја одбележаа кинематографијата на 20 век, денеска го прославува 103 роденден.

Семејството Даглас повторно се собра за да прослави, а на „Инстаграм“ му честиташе неговиот внук Камерон, од синот Мајкл.

Среќен роденден Папи, ти си подарок на светот, ѕвезда водилка и моја инспирација, порача Камерон.

https://www.instagram.com/p/B51D9Z2BgFJ/?utm_source=ig_embed

Од почетокот на филмската кариера во 1946 година, Кирк Даглас оствари повеќе од 90 филмски улоги, а ќе остане запаметен и по филмовите „Шампион“, „Пресметка кај ОК коралот“, „Патеки на славата“, „Последниот воз од Ган Хил“, „Спартак“ и многу други.

Тој трипати беше номиниран за наградата „Оскар“ за главна машка улога, но златната статуетка ја крена само еднаш, и тоа во 1996 година кога доби „Оскар“ за животно дело.

Прочитајте и...  Среќен Роденден, Фиќо: На денешен ден пред 64 години беше произведен првиот модел во Крагуевац

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote