Што повеќе зеленчук во исхраната е правило кое не важи за компирот.

Поради количината скроб во компирот, често се вели дека кој дебелее па затоа многумина го сметаат за лоша исхрана ако сте на диета.

Меѓутоа, еден сварен компир средна голема има само 160 калории, нула маснотии и никаков холестерол.

Еден ваков компир, ќе ве засити, а содржи по 4 грама протеини и влакна.

Проблемот настанува ако компирот го исечете и пржите во многу масло, а потоа многу го посолите.

Доколку сакате вкусен оброк, можете да го прелиете сварениот компир со маслиново масло и да го зачините со рузмарин.

Прочитајте и...  Најдобри намирници за диета и слабеење
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде