in

Краткометражен филм кој ги руши границите на гледаност “Бао”

“Бао” е краток филм на Пиксар за една симпатична кинеска кнедла која оживува. Филмот само што освои Оскар за најдобар анимиран краток филм за 2019 година.

Филмот е првиот Pixar краток филм во режија на Доме Ши.

“До сите девојки кои се кријат зад книгите со илустрации, не плашете се да ги кажете вашите приказни на светот”, рече Ши додека ја примаше наградата заедно со продуцентот на “Бао”, Бекки Нејман Кобб, на 91-тото издание на Оскарите.

https://www.youtube.com/watch?v=g2zt45rpn4k
Прочитајте и...  Краток анимиран филм:"Дух"

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote