in

Крофни кои ќе ве вратат во детството

Потсетете се на детството и мирисот на крофните на баба правејќи ги овие сочни крофни по рецепт на баба.

Потребни состојки:

  • 2 јајца
  • 1 коцка квасец
  • 1 чаша јогурт
  • 1 kg брашно
  • 300-350ml вода
  • Половина лажичка сол
  • 5 лажици шеќер
  • 200g шеќер во прав
  • 100ml масло
  • Крем или мармалад по желба

Начин на подготовка:

Во топла вода растопете го квасецот и додајте го јогуртот.
Солта, шеќерот, брашното, маслото и јајцата додавајте ги постепено. Замесете тесто и оставете го да отстои 15 минути.

Потоа развлечете го и исечете кругови со помош на чаша со големина по желба. Оставете ги да стојат 10тина минути, а потоа пржете ги во врело масло.

Готовите крофни, додека се топли, проросете ги со шеќер во прав и наполнете ги или премачкајте ги со крем или мармалад.

Уживајте!

Прочитајте и...  Бадеми – висококалорична храна која е добра за вашето здравје!

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote