Случувања

„Летачкиот човек“ си вгради оружје до главата

Британскиот пронаоѓач, „летачкиот човек“ Ричард Браунинг во 2017 година, преку својата компанија Гравити.ко го претстави костим-леталото „Џет-пек“ инспирирано од суперхеројот Ајронмен. Сега, со помош на Јутјуб-ѕвездата Џејмс Бретон го опреми својот „костим” и со автоматско оружје што се управува со движење на главата.

adding guns flying iron man jet suit 1200x630

Поради безбедносни причини, за изработката на прототипот не е користена права пушка, туку вештачка, со пластични сачми. Без оглед на тоа, на конструкторите им било важно да докажат дека леталото може да се користи и како воено оружје.

Браунинг, со својот пронајдок пред две години постави и Гинисов рекорд летајќи со брзина од 51,53 километри на час. Но, притоа целиот погонски систем е сместен на рацете на пилотот.

19544694 7558815 image a 2 1570719273467

Поради управувањето, пак, рацете не може да се користат за други функции, како на пр., снимање и пукање со оружје. Се чини, и тој проблем е решен. Имено, Бретон во кацигата вградил сензор што забележува во која насока гледа пилотот и, препознавајќи ги движењата на човекот, да командува со системот за управување со оружјето.

Прочитајте и...  Марихуана Пепси – жената која не дозволи името да ја дефинира, стана доктор на науки

Следно што треба да се осмисли е заштитна преграда меѓу оружјето и увото, доволно силна да спречи оштетување на слухот поради рафалите на автоматската пушка.

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top