Македонија

Листа на „Бизнис инсајдер“ за 20 земји кои полека изумираат, Македонија една од нив

„Бизнис инсајдер“ направи листа од 20 земји во светот кои набрзо го намалуваат бројот на популацијата, а на неа се најде и Македонија. Листата е составена според демографските проекции на Обединетите нации, кои се базираат на проценката на смртност, бројот на родени и меѓународните миграции во периодот од 2020 до 250 година.

makedonija lista

Според обие проценки, бројот на жителите во Македонија од 2,1 милиони ќе падне на 1,9, што е пад од 10,9 отсто.

На листата се најдоа скоро сите земји од Балканот, а на првото место е Бугарија, која според проценките ќе остане без скоро милион жители до 2050 година.

Прочитајте и...  И ветил заеднички живот на малолетничка, па извршил обљуба врз неа, потоа му се јавил на нејзиниот татко
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top