Занимливости

Луѓето ги открија своите лузни и како ги добија во моќен фотографски проект

Лузни се потсетници на нашето патување во овој свет, подеми и падови. Софи Мајан е фотограф од Британија која ги прикажува лузните во совршено светло. 24-годишниот креативен ум неодамна го претстави својот последен фото-проект, наречен “Зад лузните”.

Целта на овој проект е да покаже како лузните стануваат дел од нашиот живот и како да ги надминуваме нашите несовршености.

“Зад лузните е прослава на убавината, на недостатоците, на победите, битките и надминувањето на пречките. Станува збор за опстанок, живеење и покрај тоа и ги зачувува сеќавањата. Тоа е навистина искрен израз на тоа како нашата историја, прикажана низ овие лузни не дефинира нас “, уверува Софи.

Софи е решена да ги охрабри луѓето да се сакаат со сите свои предности и недостатоци. Во нејзиниот ум, лузните се мали победи кои нè направиле посилни во животот.

“Би сакала да ја сменам перцепцијата на општеството за телото, но тоа не е нешто што ќе се случи преку ноќ. Јас сум само една личност и еднаш можам да направам се од себе за да стигне до колку што е можно повеќе луѓе”, рече таа и додава:” Ако овие слики ни помагаат поинаку да размислуваме за лузните, и за оние што ги носат овие лузни, да гледаат поинаку не само на несовршеностите, туку и на индивидуалноста што овие лузни може да ги создадат, тогаш јас би го сметала проектот за успех “.

Прочитајте и...  20 фотографии после кои ќе си помислите „Сега видов сè"

Погледнете дел од фотографиите направени за проектот.

Рони ги има овие лузни од 1 година.
“Кога имав шест месеци, имав операција на стомакот за да поместам сè нагоре за околу 3 сантиметри, бидејќи имав јаз во мојот хранопровод
“.
Ешли има лузни од нејзината младост.
“Се борев со самоповредување, бидејќи имав 8 години. Колку што можам да се сетам, моите емоции беа многу интензивни, ова беше еден од начините со кои научив да се справувам со нив”.
Кожата на Изабела изгорела во оган во нејзиниот дом.
“Моите лузни продолжуваат да се менуваат, но никогаш не сум се почувствувала поубаво”.
Андреа има многу приказни поврзани со нејзините лузни.
“Лузните на мојата лева рака и лице ми беа дадени од страна на луди лица за одмазда, најлошиот дел е што тие не беа наменето за мене”.
Тери се изгорела со пегла на левата рака.
“Имам ограничена употреба на левата рака повеќе од 25 години. Ми беше земен дел од кожата од мојот колк каде што остана лузна, оставајќи ме со две животни лузни.
Кари поминала низ операција на ‘рбетниот столб, која ја остави со трајна лузна која се протега на грбот.
“Имам два 12 инчни метални шини и 12 метални завртки сите надолу по ‘рбетот. Мислам дека тоа направи да разберам како нашето физичко здравје влијае на нашето ментално здравје “.
Сигита има лузна до устата која е резултат на третман на лице кога имала само еден месец.
“Јас сум роден со Hemangioma, имав третман кога бев 1-месечно бебе. Третманот вклучувал течен азот. Затоа сум оставена со лузна “.
Лузните на Мишел дури и ја инспирираа да започне кампања #scarrednotscared.
“Имав 15 операции, тумор на мозок, пробиени црева, опструкција на дебелото црево, циста во мојот мозок и состојба наречена Хидроцефалус. Јас пораснав без да сфатам дека моето тело е различно, додека еден ден носев бикини и бев пречекана со погледи на сожалување и шок “.
Луиза добила лузни откако учествувала во сообраќајна несреќа.
“Имам целосна амнезија на несреќата, така што лузните се вид на единствена визуелна репрезентација на она што се случило”.
Лузна на Кристина е резултат на операција за лекување на циста на црниот дроб.
“Тоа ме мачеше на почетокот, но се сеќавам еден ден кога брат ми ми кажа дека изгледа навистина кул и го прави мојот стомак посебен”.
Елен, исто така, има лузни од раѓање.
“Имам лузни и стрии на мојата лева нога поради состојбата со проксималниот дефицит на феморалниот фокален дефицит (ПФФД), состојба со која сум родена”.
View this post on Instagram

#behindthescars Abi “I was diagnosed with a rare and extremely aggressive form of cancer called Osteosarcoma when I was 27 years old. Doctor’s think that I had the tumour since I was 26. My right arm was aching whilst I was sleeping – everyone I would chop vegetables, and get dressed. I went to see a chiropractor – he moved my arm around and I screamed very loudly. He just said that I had damaged my muscle and said I was very dramatic. Unknown to him, what lay behind my “dramatic” scream was something quite sinister. I was living in South Africa, Cape Town and had recently received my visa to live there. I was working with ant-sex trafficking victims and supporting abused women and children. I had just started helping out at a support group, when one of the girls approached me and said “Hey, you don't know me very well, but I wanted to let you know that I’ve had 3 vivid dreams about you in a row now. In them you come to my house, and when I wake up I feel God’s presence, so I really feel that you need to come to my house.” I’m quite a spiritual person, and had dreams in my childhood that had come true, so I thought I'd go and see her. The day I went to her house she wasn’t actually in. as I was walking out of her courtyard, I had a sense that her dog was going to go for me. The dog looked chilled, so I just shut the gate and as I put my hand through the gate to lock it, I heart the dog bark, and jump up to bite m, so I gently jumped back and my arm completely snapped as I landed. My friend took me to the Doctors. I was sent for a scar and it showed that I had a very clean break. The Doctor’s face dropped when she saw my scan. she booked me in to see another Doctor the next morning. I was in so much pain I didn’t really question why I was seeing another Doctor. When I saw him the following morning he asked me a lot of the typical cancer questions – Have you lost weight, have you passed blood, and so on. He said something had been eroding my bone- my heart was pounding thinking of all the things it could possibly be. He then said those dreaded words that literally took my breath away – you most probably have cancer. Continued in comments

A post shared by SOPHIE MAYANNE (@sophiemayanne) on

Аби има лузни од лекување на рак.
“Тие мораа да го победат ракот, бидејќи се ширеше како шумски пожар, па затоа имаа исцрпувачки план за лекување кој беше составен од 12 месеци подложени на 68 хемотерапии”.
Џема се чувствува целосно исполнета од нејзините лузни.
“Дојдов да го видам моето тело како прекрасен подарок – тоа е уникатно, ме научи нешто што ништо друго не може, тоа е еластично и убаво”.
Луција била дијагностицирана со 5 дупки во срцето.
“Да се има отворено срце е вистински подарок во животот, и јас сум навистина среќна што можеше да се отвори дури три пати”.

Најпопуларно


To Top