image 17

Градови од Македонија втор ден по ред се на листата на најзагадените во Светот. По Куманово, на ред е Скопје.

image 17

Вчера Куманово го освои првото место според загаденост во светски рамки. Во неколку наврати загадувањето беше повисоко од дозволените гранични вредности. Кумановци се жалеа дека се шири непријатна миризба во повеќе делови од градот.

Граѓаните реагираа на социјалните мрежи, споделувајќи фотографии од апликацијата и бараа од властите да преземат нешто.

Денеска пак, Скопје од 7-ма позиција утринава, „падна“ на 10 место околу 10 часот.

Прочитајте и...  Листа на „Бизнис инсајдер“ за 20 земји кои полека изумираат, Македонија една од нив
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

Leave a Reply

avatar
  Претплати се  
Известувај за