Македонија

Македонија официјално стана 30 членка на НАТО

С. Македонија официјално стана 30. членка на НАТО Алијансата, изјави министерот на надворешни работи Никола Димитров, кој заедно со американската амбасадорка во Скопје Кејт Брнс, преку видео конференција, ја проследи официјалната церемонија во Стејт департментот.

„Сакам да им оддадам признание на сите македонски граѓани, плејада функционери, војници и дипломати, кои беа вклучени во овој важен стратешки процес“, рече Димитров, кој најави дека в понеделник знамето на државата ќе се крене пред официјалното седиште на НАТО во Брисел.

Прочитајте и...  Исчезната малолетничка од Штип

Најпопуларно

To Top