Малите Милица и Милан Арсеновиќ имаат тринаесет години, и со своите родители живеат во планинското село Горње Кошjе, километри далеку од цивилизацијата.

Милица и Милан стануваат во 7:30 часот и со татко им одат во шума, за да му помогнат да влече дрва. И така секое утро, дури и кога паѓа снег, пренесува РТС.

Иако живеат тежок живот тие не се жалат, им помагаат на родителите – го хранат својот добиток, ги чуваат своите волови а потоа одат на училиште.

Бидејќи никој од нивните пријатели досега не им отишол дома кај нив, Милица и Милан не ги слават родендените. Тие на шега велат дека волкот е нивниот прв сосед и најдобриот пријател им е мечката.

Прочитајте и...  Студент купил трактор од Германија, за да заштеди возел 700 километри до дома
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде