Марија Десподова за градинките во природа во Литванија: Двегодишници возат велосипед без помошни, а дождот и снегот не се пречка да се игра надвор

Нема казнување и децата не чувствуваат страв. Може да се случи да плачат деца кои се нови или двегодишници. Сите други уживаат во градинката и воопшто не прашуваат кога ќе си одат


Децата учат да готват, двегодишници сами јадат супа, возат велосипеди без помошни тркала, уживаат во природата, учат да се грижат за неа, не им пречи и на студено да играат надвор… Ова е само дел од сликата од градинка во Литванија, во која огромен акцент се става на природата. За тоа како функционира, ни раскажа психологот Марија Десподова, волонтер во оваа градинка.

Таа ни го раскажа искуството за сите да научиме нешто ново од средина која е стимулативна за развојот на децата. Објаснува дека презаштитничкото однесување на родителите и едукаторите ги згаснува потенцијалите кои секое дете ги носи во себе, а кога границите се премногу строго поставени, се скратува можноста за истражување, која е важна за развојот на секое дете.

Прочитајте и...  Работи кои што сите ги правиме во зима, но мора да престанеме!

Целиот текст прочитајте го ТУКА

Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде