in

Масло од лимонова кора за лекување зглобови

Лимонот е исклучително корисно овошје кое ни нуди бројни здравствени бенефиции. Има широк распон на лековити својства и може да ни помогне во случај на разни здравствени проблеми, позитивно влијае на желудникот, црниот дроб, како и на зајакнување на нашиот имунитет и кардиоваскуларен систем.

Lemon Dreams

Лимонот е исклучително ефикасен во превенција од разни болести , вклучувајќи ги бубрежните каменчиња, високиот крвен притисок, грип, бронхитис и сл.

Но, нема само корист од лимоновиот плод, овој рецепт со лимонова кора ќе ви помогне да се ослободите од болните зглобови.

Начин на приготвување:

Излупете кора од два лимона, ставете ја кората во тегла и прелијте со маслиново масло, целосно да биде прекриена.

Затворете ја теглата и оставете да отстои 2 седмици.

Во ова масло натопете газа и истата ставете ја како облога врз болниот зглоб. 

Преку газата фиксирајте со најлон кеса, а преку неа ставете волнен шал.

Ова правете го навечер за да преспиете со облогата. Наутро ќе почувствувате значително подобрување.


Прочитајте и...  Што ќе ви се случи доколку престанете да јадете сол?

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote