Македонија

„Медена земја“ македонски кандидат за Оскар

medena zemja 1

Филмот „Медена земја“ во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов следната година ќе биде македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм “.

Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм“ , прифатена и одобрена од американската Академија за подвижни слики, уметност и наука, донесе одлука филмот „Медена земја“ во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов да биде национален кандидат на Република Северна Македонија за оваа награда за 2020 година.

Прочитајте и...  Македонскиот филм „Медена земја“ прогласен за најдобар светски документарец на „Санденс“
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top