Галерија

Мерилин Монро на плажа – фотографии кои никогаш нема да се заборават (ГАЛЕРИЈА)

Не мора да бидете нејзин фан за да знаете која е Мерилин Монро, но во случај да не знаете, таа беше позната американска глумица, пејачка и модел, која стана исклучително позната уште во 50-тите и 60-тите години. И покрај тоа што актерката почина во 1962 година, на само 36 години, таа и денес остана главна икона на поп културата.

За време на нејзината кариера, безброј фотографи ја фотографираа Мерилин, но токму Сем Шоу ги направи нејзините најдобри фотосесии. Тој бил близок пријател на актерката и организирал фотосесија на плажа во 1957 година. Мерилин во тоа време била бремена, но за жал, еден месец подоцна имала спонтан абортус.

ФОТО: samshawphoto

Прочитајте и...  11 предлог подароци за Денот на жената

Најпопуларно

To Top