in

Милиони фламинга се собираат на ова езеро

Езерото Накуру е лоцирано во Најроби, Кенија. Тоа е Национален Парк кој е дом на многу диви животни вклучувајќи лавови, носорози, леопарди и жирафи. Но, тоа што го прави ова место уникатно е многу интересно.

По должината на крајбрежјето живеат милиони фламинга. Да, добро прочита, милиони.

Овде има повеќе фламинга од било кое друго место во светот.

Фламингото понекогаш го нарекуваат „оган“ поради неговите светли и уникатни бои.

Сигурно се прашувате зошто мигрираат на ова прекрасно езеро.

Ова езеро е преполно со алги, а тие се идеалната храна за едно фламинго.

Исто така езерото е многу солено што значи дека е тешко друго животно да преживее во него.

Во оваа област на светот, пердувите на фламингото се многу светли поради бета каротенот кој го има во алгите во езерото.

Прочитајте и...  ГАЛЕРИЈА: Прекрасни слики на бебиња Каракали, еден од најпрекрасните видови на мачки досега

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote