organizam mrlja aps 637925714
 blob au zoo de Vincennes, un être unicellulaire qui n'est ni végétal ni animal - 2019/10/17. The Vincennes Zoo becomes the first in the world to hold a true mystery of nature : the blob. A unicellular being, without brain or neuron, but endowed with intelligence makes his arrival at the zoo of Vincennes. The creature looks like a mushroom, but it behaves like an animal. Visitors will discover this mystery of nature from Saturday, October 19., Image: 477481544, License: Rights-managed, Restrictions: Photo Web - Print, Model Release: no, Credit line: Tangi Jaillet / MAXPPP / Profimedia

Зоолошката градина во Париз претстави мистериозен нов организам, наречен “дамка” (Blob), жолтеникаво едноклеточно живо суштество кое изгледа како габа, но се однесува како животно.

organizam mrlja aps 637925714

Новиот примерок на Париската зоолошка градина, кој пред јавноста ќе биде претставен во сабота, нема ни уста, ни стомак, но очи, но сепак може да детектира храна и да ја свари. 

“Дамката” има речиси 720 полови, може да се движи без нозе или крила и се регенерира за две минути ако е пресечена на половина.

“Дамката е живо суштество кое претставува една од мистериите на природата”, вели Бруно Давид, директор на Музејот за историја на природата во Париз, од кој е дел Зоолошката градина.

“Дамката не изненадува бидејќи нема мозок, но може да учи. Покрај тоа, ако споите две дамки, онаа која стекнала знаење, ќе го пренесе на другата”, истакнал Давид, пренесува “Reuters”.

Прочитајте и...  Бразилец од користени гуми создава кревети за бездомни животни

Наречена е по научнофантастичниот хорор филм “The Blob” од 1958-ма година во кој Стив Меквин ја имал главната улога, а во кој вонземјанскиот организам “дамка” уништува се што ќе му се најде на патот во мал град во Пенсилванија.

“Знаеме дека сигурно не станува збор за билка, но не сме сосема сигурни дали е животно или габа”, рекол Давид.

Тој додал дека “дамката” се однесува сосема изненадувачки за нешто што изгледа како печурка бидејќи се однесува како животно и има способност да учи.

Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

Leave a Reply

avatar
  Претплати се  
Известувај за