Моќни цитати кои ќе ве инспирираат кога се чувствувате поразени

Овие цитати од инспиративни и успешни луѓе ќе ви покажат дека ништо не е загубено после првиот пораз. Секогаш има простор и време да се исправите и да продолжите со борбата до конечната победа во животот. Ако крајот не е среќен, тогаш не е крај. Но, секогаш зависи само од вас.

1 ufpliCX H3FteThqaiYhRQ

„Без разлика што ќе се соочите со многу порази, никогаш не треба да бидете поразени.“ – Маја Анџелоу

„Никој не може да ве извлече од лошото. Ако не се спасите самите, никој нема да ве спаси.“ – Алис Себолд

„Никогаш не застанувајте затоа што се чувствувате поразени. Патувањето до другата страна е достижно само откако ќе искусите големи страдања.“ – Сантош Калвар

Многу луѓе се плашат да кажат што сакаат. Токму поради тоа не го добиваат тоа што го сакаат.“ – Мадона

„Претворете ги раните во мудрост.“ – Опра Винфри

„Очекувајте ја тагата, како што го очекувате дождот. И двете ќе ве исчистат.“ – Најира Вахид

Прочитајте и...  10 факти за човечкото здравје кои ќе ве изненадат

„Никогаш не мислев дека ќе изгубам, но сега откако се случи тоа, единственото нешто што можам да го направам е достоинствено да го прифатам поразот. Тоа е мојата обврска кон луѓето кои веруваат во мене. Сите мора да се соочиме со поразите во животот.“ – Мухамед Али

„Не гледајте во часовникот, туку правете го тоа што го прави тој. Не застанувајте.“ – Сем Левинсон

„Не постои ноќ или проблем кои се посилни од изгрејсонцето и надежта.“ – Бернард Вилијамс

„Секој пораз, секое чукање на срцето, секоја загуба, содржат свое сопствено семе, единствена лекција за тоа како да станете подобри.“ – Малколм Икс

„Ние не сме тоа што другите луѓе го мислат за нас. Ние сме тие кои се познаваме себеси и ние сме тоа што го сакаме.“ – Лаверн Кокс

„За храбрите духови никогаш нема пораз.“ – Волис Симпсон

„Најдов надеж во најтемните денови и фокус во најсветлите. Јас не го судам универзумот.“ – Далај Лама

Прочитајте и...  Првачињата не знаат да зборуваат, едно дете не знае како се вика мајка му

„Искреноста кон мојата болка е тоа што ме прави непобедлива.“ – Најира Вахид

„Ако чекорите низ пеколот, не застанувајте.“ – Винстон Черчил

„Невозможно е да живеете без да имате неуспех во нешто, освен ако не живеете толку внимателно што значи дека воопшто не сте ни живееле, а во тој случај секако сте изгубиле.“ – Џ. К. Ролинг

„Немојте да се компромитирате самите себеси. Вие сте сѐ што имате.“ – Џенис Џоплин

„Неизбежно е да бидете предизвикани во животот, но вие избирате дали ќе бидете поразени.“ – Роџер Крафорд

„Тажен бев бидејќи немав чевли, се додека на улица не сретнав човек кој немаше стапала.“ – Денис Вајтли

„Ако го правите она што секогаш сте го правеле, ќе го добиете тоа што секогаш сте го добивале.“ – Тони Робинс

„Ако имате сон, треба да го зачувате. Кога луѓето не можат да направат нешто, сакаат да велат дека и вие не можете. Ако сакате нешто, борете се за него. Точка.“ – „Потрага по среќа“

Прочитајте и...  Оптималната количина сон е пресудна за успехот на децата на училиште

„Различните се тие кои добиле шанса во животот и тие кои имаат сила да ја зграпчат таа шанса.“ – Малколм Гладвел

„Човекот може да биде уништен, но не и поразен.“ – Ернест Хемингвеј

„Животот се собира или се шири во зависност од храброста на човекот.“ – Анаис Нин

„Ако не сакате да бидете килимче пред вратата, станете од подот.“ – Ал Анон

„Запомнете, ниту еден човек не е поразен доколку во него сѐ уште има храброст.“ – Брус Ли

„Со сигурност знам дека стануваме она за кое сонуваме.“ – Опра Винфри

Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде