Македонија

Моќно видео: Игор Дурловски и Андријана Јаневска ја препеаа “Заветна” во чест на 8-ми Септември

Предвечерие на 8ми септември. Кога се би било нормално ќе си ја честитавме независноста на нашата татковина, сигурен сум дека еден ден повторно ќе ја славиме. Вечна ќе бидеш Македонијо затоа што кај што тонеш ти извираш, напиша оперскиот пејач Игор Дурловски на својот Фејсбук профил, споделувајќи ја прекрасната преработка за песната “Заветна” која ја исполнува заедно со пејачката Андријана Јаневска.

-Нека ни е честит 8 Септември, Денот на независноста на Република Македонија!, напиша Јаневска.

Нека ни е честит 8 Септември, Денот на независноста на Република Македонија!ЗАВЕТНААндријана Јаневска и Игор ДурловскиМузика: Миле БарбаровскиТекст: Ѓорѓи БарбаровскиАранжман: Андријана ЈаневскаСтудио: ГиновскиПрва изведба: Пепи Бафтировски – 1991 г.Оригинален аранжман: Миле БарбаровскиНегде ќе те премолчатнегде ќе те сокријатгроб со гроба ќе покријатсамо ти си бесмртна жива вода подземнакај што тонеш ти извираш.Векови пеколнизаедно ќе минемедревна земјо Македонскатака е пишано, ништо да не бидемети без мене јас без тебе.Векови пеколнизаедно ќе минемедревна земјо МакедонскаТака е пишано, сестроништо да не бидемети без мене јас без тебе.Може да те одречатдруги да те предадатможат сешто да измислатсамо ти си бесмртна жива вода подземнакај што тонеш ти извираш.Векови пеколни…

Gepostet von Andrijana Janevska am Samstag, 7. September 2019
Прочитајте и...  Младенци – ден на младоста и љубовта, ова се обичаите за празникот
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top