in

Монументални скулптури од цитрус: Ѕирнете во Фестивалот на лимони во Ментон

Фестивалот на лимони во Ментон, „Fete du Citron“, се одржува секоја година кон крајот на февруари – почетокот на март и трае нешто повеќе од две недели.

Оваа година во градчето Ментон на јужниот брег на Франција, се одржува 87. Фестивал на лимонот.

За време на фестивалот градчето е украсено со скулптури конструирани со локалните портокали и лимони за што се користат и до 145 тони овошје. Секоја година фестивалот има различна тема, а оваа година скулптурите ги слават сите фестивали и карневали низ светот, од Рио и Октоберфест до Њу Орлеанс.

Фестивалот на лимони е еден од најголемите случувања во Франција, а заедно со карневалот во Ница, овој дел од француската ривиера го посетуваат повеќе од стотици илјади луѓе.

Image result for 87th Lemon Festival of Menton
Прочитајте и...  Од Св. Никола до Дедо Мраз: Како настана легендата?

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote