in

Можно ли е новиот кинески корона-вирус да стане глобална епидемија?

Она што започна во средината на декември како мистериозно респираторно заболување во Кина, сега уби најмалку шест лица, заболеа стотици повеќе и се шири во други земји, вклучувајќи ги и САД.

Во вторникот, американските здравствени власти го потврдија првиот случај   во земјата со  корона-вирусот: човек од Вашингтон хоспитализиран е надвор од Сиетл минатата недела со симптоми слични на пневмонија. Според извештаите, тој неодамна отпатувал во Вухан, но тој вели дека не го посетил пазарот за морска храна, за кој се верува дека е во центарот на ширењето на епидемијата.

Случајот е доказ дека вирусот може да се шири од човек на човек.

Минатата недела Светската здравствена организација предупреди дека ваквиот пренос се појави како можен. Новообјавените податоци укажуваат дека тоа е речиси сигурно.

Во понеделникот, кинеските власти објавија остри податоци за потврдени случаи – од неколку десетици до скоро 300, вклучувајќи повеќе луѓе како американскиот пациент, кои немале никаков контакт со пазарот во Вухан.

В среда, СЗО ќе одлучи дали ќе прогласи глобална закана од вирусот односно – итен здравствен проблем.

Прашањето за нив е: „Колку лошо може да биде со оваа работа?“

Ако се запрашате истото нешто во моментов, ќе ви биде олеснето да знаете дека веројатно не е пандемично лошо.

„Единствениот причинител што може да го стори тоа, што го знаеме денес, е грипот“, вели Мајк Остерхолм, директор на Центарот за Инфективни болести и истражување на Универзитетот во Минесота.

Корона-вирусите едноставно немаат пандемски потенцијал. Најмногу, тие можат да предизвикаат повеќе, географски локализирана појава. Но, колку големи и смртоносни може да се појават овие епидемии, се уште е загатка.

Прочитајте и...  Научници: На птиците на Нов Зеланд би им требале 50 милиони години да се опорават од луѓето

И за жал, информациите што се неопходни за да се соберат и разберат се – што вирусот, фатилно етикетиран 2019-nCoV, ќе стори следно.

Дали ќе се шири   брзо како неговиот смртоносен братучед што предизвикува САРС? Или ќе остане ниско во резервоар за животни, периодично појавувајќи се и предизвикувајќи неколку десетици смртни случаи секоја година, како што е поврзаниот вирус што предизвикува МЕРС?

Научниците кои анализирале вирусна ДНК извлечена од човечки пациенти, велат дека е премногу рано да се каже било што.

Тревор Бедфорд е биолог за заразни болести на Универзитетот во Вашингтон и Центарот за рак, кој има изградено софтвер со отворен извор за да ги следи појавите на болести користејќи генетски податоци.

Кога приклучил 15 вирусни геноми објавени од кинеските и тајландските здравствени власти, тој не открил речиси никакви мутации меѓу нив. Вирусите во секој пациент се разделиле од обичниот предок од ноември 2019 година.

Ова веројатно значи една од двете работи: Вирусот се шири брзо кај животните во Вухан и постојано преминува на луѓето; или животни инфицирани еднаш или двапати и сега брзо се шири кај луѓето.

„ДНК не може да ги разликува овие две сценарија“, вели Бедфорд.

„Може само епидемиолошки податоци или ДНК од животните.“

Иако технологиите значително напредуваа откако САРС уби во 2003 година речиси 800 луѓе, тие се се уште вежба за епидемиолозите.

Сето тоа се сведува на идентификување на нови случаи, интервјуирање пациенти, пронаоѓање на кого се појавиле во контакт и потоа следење. Само тогаш можете да започнете да зацртате случаи со текот на времето за да ја видите формата и обемот на епидемијата. Ништо од тоа не е таму.

Прочитајте и...  Рачна изработка на накит и слики преточена во вистинска уметност - Богарт

„Ние дури и не знаеме колкав е периодот на инкубација или колку е смртоносен во овој момент“, вели Ен Римоин, епидемиолог, кој студира појави на болести на Укла.

Досега, кинеските здравствени власти следеа 988 лица кои стапиле во контакт со заразени пациенти во Вухан, расчистиле 739 од нив и се уште следат 249, според официјалните извештаи.

Тие допрва треба да споделуваат информации за одделни случаи со остатокот од светот – суштински детали, како што се нивната возраст и пол, кога започнале да развиваат симптоми, на што можеле да бидат изложени и во каква состојба се наоѓаат.

Тие информации може да бидат од суштинско значење за проценка на факторите на ризик на морталитет поврзани со 2019-nCoV, вели Маја Мајумдер, истражувач за јавно здравје во Програмата за компјутерска здравствена информатика со седиште на Медицинскиот факултет Харвард и Болницата за деца во Бостон.

„Тогаш можевме да анализираме што ги прави луѓето што умираат од инфекцијата различни од оние што се опоравуваат“.

Немајќи ги тие податоци, истражувачите можат да направат нејасни проценки за смртноста на вирусот.

Математиката е прилично едноставна: Поделете го бројот на починати со бројот на луѓе за кои се знае дека умреле или преживеале. Може   да се вклучат хоспитализирани лица, но бидејќи нивните исходи не се познати, тие можат да обезбедат лажни бројки на сигурност.

Прочитајте и...  Прегратки, бакнежи и емоции: Шакира и Пике се најзаљубениот славен пар (ФОТО)

Во Вухан починаа шест од 258 заразени лица. Не изгледа толку лошо. Но, ако ги исклучите 227 пациенти кои се уште се хоспитализирани – кои се уште може да умрат или да преживеат – сега имате стапка на смртност од 19 проценти.

Дали е тоа поблизу до реалната стапка на смртност?

Тешко да се каже. Поентата е, сите се само претпоставки ако имате броеви на случаи во овој момент во појава.

Најмалку едно парче од сложувалката почнува да излегува на виделина, според Остерхолм.

Во понеделникот, кинески службеник за здравствена заштита потврди дека 14 здравствени работници се тестирани позитивни за 2019-nCoV и посочиле дека сите 14 се заразени од еден пациент.

Ако е вистина, тоа укажува на присуство на „супер-ширач“ (super spreader), некој што проголтал огромни количини вирус, инфицирајќи многу луѓе одеднаш.

„Ова би било големо засилување, многу повеќе од она што го видовме со САРС“, вели Остерхолм.

Таму каде што има еден супер-дистрибутер, вели тој, веројатно има и други.

Сепак, тој е многу помалку загрижен за големо ширење на 2019-nCoV на американско тло отколку што е за тоа што се случува ако работите се влошат во Кина, каде што САД имаат голем дел од производството на лекови и медицински снабдувања.

Доколку тие индустриски центри се затворат во услови на заострување на мерките за јавно здравје или синџирите на снабдување се ставаат во карантин, резултатот може да биде голем недостаток на лекови за Американците.

„Тоа е она што навистина ме плаши во моментов“, вели Остерхолм.

МИА

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote