Македонија

На Гинекологија се роди најголемото бебе во Македонија (ФОТО)

На скопската Клиника за гинекологија и акушерство во изминатиот месец се родило најголемото бебе во државата. Здравото машко бебе е тешко 5.700 грама и долго 55 сантиметри. Бебето се родило по природен пат.

Просечната тежина на бебињата при породување е меѓу 3.000 и 4.000 грама.

Еден мал куриозитет …во месец февруари на ГАК со спонтано породување се роди најголемото бебе родено во државата …машко бебе 5700 г. тешко и 55 см долго <3

Gepostet von ЈЗУ Универзитетска Клиника за Гинекологија и Акушерство – Скопје am Montag, 11. März 2019

Извор: Курир

Прочитајте и...  ВИДЕО: Затворање на трговските центри, пекарите да организираат шалтерски систем, бара Филипче од Владата

Најпопуларно


To Top