Случувања

На Гренланд стопени две милијарди тони мраз за само еден ден

Вкупното топење мраз на Гренланд во саботата се проценува на 2 милијарди тони или два кубни километри ледена покривка, според CNN.

na grenlandu se otapa led 334022356

Фото: Shutterstock

Иако Гренланд е најголемиот остров во светот со големи количества мраз, многу е невообичаено толку мраз да се истопи во јуни. Сезоната на топење трае од јуни до август, а најголемиот дел се топи во јули, објави американската телевизија.

Томас Мот, научник на Универзитетот во Џорџија, специјализиран за климата во Гренланд, изјави дека ненадејниот скок во топењето на мразот е невообичаен, но не и без преседан.

“Ова може да се спореди со она што го видовме во јуни 2012 година”, рече Мот, потсетувајќи дека таа е рекордна година кога целиот мраз во Гренланд бил погоден од одреден степен на топење, што се случи за прв пат откако се води евиденција.

Прочитајте и...  Баба отпловила на санта мраз откако седнала да позира за слика
Остави коментар

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно

To Top