in

На поранешната сопруга треба да и плати 180.000 долари затоа што 27 години чистела по дома

Се работи за 70-годишна жена која дипломирала економија, но воопшто не работела бидејќи се посветила на децата и домот.

Судот во Аргентина изрече пресуда според која сопружникот на својата поранешна сопруга треба да и исплати 8 милиони пезоси (скоро 180 илјади американски долари) во форма на отштета за извршување на сите домашни работи во текот на 27 години од нивниот брак.

domakinka cistenje 520x347

Судијката смета дека казната е разумна и нејзината цел е да создаде економска рамнотежа помеѓу поранешните сопружници.

Инаку, тие живееле одделно од 2009, а се развеле во 2011 година.

Овој финансиски надомест е воведен во Граѓанското право на Аргентина во 2015 година и може да се исплати еднократно, како месечен приход или во форма на пренесување на сопственост на стоки.

Прочитајте и...  Трагично го загуби синот, па ја откажа свадбата: Денес најзгодната баба се омажи за „Господинот Совршен“ на прославата промени 3 венчаници

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote