Национална потерница по Игор Спасов, осуденик за убиството на Мартин Нешковски

untitled 4 702x336

Министерството за внатрешни работи (МВР) распиша национална потерница за Игор Спасов, осуден за убиството на Мартин Нешковски.

Како што информираат од МВР, откако биле известени дека Спасов не се вратил во казнената установа, започнале по потрага. Спасов изминатите 14 месеци бил пуштен на слобода поради здравствени причини. Како што стои во потерницата, тој треба да се врати  за доиздржување на казна затвор од 7 години и 3 месеци. Спасов е осуден на 14 години затвор, а казната ја издржува од 2011 година.

Игор Спасов беше осуден за убиството на Нешковски, откако го претепал за време на прославата на изборната победа на ВМРО ДПМНЕ на плоштадот Македонија. Полицијата неколку дена се обидуваше да го прикрие убиството, што беше повод за бројни протести против полициската бруталност.

Прочитајте и...  Македонец е избран за најубаво дете во светот
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде