in

Најдобрите фотографии од National Geographic Travel Photo 2019

И оваа година National Geographic го организираше престижниот натпревар National Geographic Travel Photo, на кој фотографите од целиот свет испраќаа фотографии од нивните патувања.

Низ објективите на илјадници талентирани луѓе беа прикажани живописни села, величествени животни и искрени човечки моменти. Тие се натпреваруваа во три категории – градови, природа и луѓе.

Главната награда која изнесува 7500$ отиде во рацете на Вејмин Чу, кој победи со фотографијата „Зима во Гренланд“.

Градови

„Зима во Гренланд“, Вејмин Чу

zima vo grenland

„Во време на авијација“, Јасен Тодоров

vo vreme na avijacija

„Улиците на Дака“, Сандипани Чадопадјеј

ulicite na daka

Природа

„Нежни очи“, Тамара Блазкез Хаик

nezhni ochi

„Фаќач на сонови“, Дени Сепковски

fakach na sonovi

„Мрачни делфини“, Скот Портели

mrachni delfini

Луѓе

„Време за шоу“, Хуајфенг Ли

vreme za shou

„Дневна рутина“, Јошики Фуџивара

dnevna rutina

„Коњи“, Хозе Антонио Замора

konji
Прочитајте и...  16 „тогаш и сега" фотографии на НАСА

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote