in

Најновата црна плажа на Хаваи создадена од лава

На островот Хаваи е создаден беспрекорен црн песок, направен од лава од вулканската ерупција во 2018 година.

Новата плажа се појави на петиците од ерупцијата во мај 2018 година на вулканот Килауа. Лавата која течела создала пенлива црно-песочна плажа, како и четири природни океански термални базени, сите тие се наоѓаат во Isaac Kepo’okalani Hale Beach Park.

Овие нови оази се родени од голема опустошувачка. Природната катастрофа ги уништи домовите и бизнисите и предизвика загуба од 480 милиони долари во туристички долари. Сепак, заедницата се враќа назад, а туристите и локалното население можат да видат сребрена постава во форма на прекрасна нова плажа.

Науката зад изгледот на плажата има врска со начинот на кој лавата делува со морската вода.

“Топла, стопена лава во интеракција со ладна вода во океаните создава експлозии”, објаснува Тина Нил, научник задолжен за Хаваиската вулканска опсерваторија во САД. “Дел од тоа е акција на брановите за разбивање на новата лава. Сето тоа создава извор на песок, и тој песок се протега по крајбрежјето со помош на океанот до местата каде што природно ќе се акумулира “.

Прочитајте и...  Две сестрички родени со албинизам го шармираа светот со нивната уникатна убавина

Луѓето се надеваат дека овој прекрасен додаток на крајбрежјето ќе помогне да се обнови она што ерупцијата уништила. “Се надеваме дека нашата заедница и посетителите можат да направат нови сеќавања со најблиските на ова посебно место и секогаш да се сеќаваат на уникатната способност на островот Хаваи да се развива постојано”, изјави за “Си-Ен-Ен” Извршниот директор на Бирото за посети на Хаваи.

Посетителите на островот се добредојдени да поминат еден ден на новата плажа, но Бреза ги поттикнува патниците да внимаваат. Пливањето не е препорачано, како што е наведено во Одделот за паркови и рекреација на Хаваите поради исклучително силни струи и опасниот брег. Природните топлински бари сѐ уште не се дезинфицирани, но веројатно ќе бидат отворени откако ќе се случи тоа.

Единственото нешто што во моментов недостасува во паркот е вода за пиење, бидејќи водата од водоводот на површината била оштетена од лавата.

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote