Здравје

Најскапиот лек на светот чини 2,1 милион долари

6666 800x445

Лекот стручно се нарекува „Онасемноген абепарвовек“. Се зема еднократно, во вена.Новиот лек за спинална мускулна атрофија на швајцарскиот фармацевтски конгломерат „Новартис”, во третото тромесечје годинава им донесе раст од 10 отсто, на 12,2 милијарди долари.

Во периодот од јули до септември, „Золгенсма” им донел приходи од 160 милиони долари, соопштија од „Новартис”.

Половина од пациентите што го купиле лекот, претходно се лекувале со конкурентскиот производ на американски „Биоген”.

Прочитајте и...  Направете сами домашен витамин Ц, зајакнете си го имунитетот!
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top