in ,

Не сте ни свесни колку е корисен сенфот и за што сè може да ви помогне

Освен во кујната, сенфот може да го користите и на друг начин. Сенфот ја намалува температурата, ја ублажува главоболката и помага при отежнато голтање.

Кога ќе се изгорите, нанесете подебел слој и болката ќе исчезне.

Ако ве боли глава, намачкајте на челото и слепоочниците.

Овој вкусен зачин се прави од лековити билки и зачини со додаток на вода и оцет

Кога сте настинати и ве гребе грлото, голтнете лажичка сенф.

Може да направите и напиток ако помешате сенф со сок од лимон, лажичка сол, мед и сето ова да го измешате со половина чаша топла вода. Почекајте да се олади, па направете гаргара.

Кога имате температура, две лажички сенф помешајте со лажичка морска сол и истурете во када со топла вода. Опуштете се во топла купка 20 минути, а потоа истуширајте се.

Прочитајте и...  Греено вино: Есенски пијалак кој го чува здравјето на срцето

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote