Здравје

Неколку намирници кои ќе ви помогнат да ослабите брзо и лесно

slabeenje1

Клучот е всушност да го зголемите внесот на намирници кои ќе ви помогнат при согорување на масните наслаги.

Според диететичарката д-р Ванди Басилијан, клучот за успешно губење на килограмите е во конзумирање на храна полна со вода, како лубеница, краставица, пиперки, јогурт, јајца и авокадо.

Интересно е колку лубеницата делува сито на нашиот организам, затоа се препорачува нејзино конзумирањe во летните месеци кога е во изобилие и кога е идеална замена за сите закуски и слатки што ќе ги јадете во текот на денот и ноќта.

Лутите пиперки влијаат на метаболизмот така што спречуваат прејадување.

Докторката тврди дека јајцата играат значајна улога во губењето на тежината.

-Бројни студии покажуваат дека луѓето кои јадат јајца за појадок, во текот на денот консумираат помалку храна, а во комбинација со авокадо, се добива повеќекратна корист за здравјето на телото.

Прочитајте и...  За што сè е корисен сончогледот?
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top