in

Неверојатни фотографии од истражувањето на вселената од архивата на НАСА

Портрети на вселенски летала, слики од стапки на Месечината и сателитски слики од најоддалечените места во нашиот Сончев систем се објавени од архивата на НАСА за да се одбележи 60-от роденден на најпознатата светска вселенска агенција.

Колекцијата содржи повеќе од 400 фотографии кои ги покажуваат достигнувањата на НАСА во вселенското патување како и луѓето кои нив ги постигнале.

Уживајте!

Ед Вајт
Аполо 9
Пилот Дејв Скот
Центарот за контрола на Меркур
Предвидувањата на Роберт МекКол во средината на 1970-тите дека вселенското летало на НАСА во изградбата на модуларна вселенска станица е блиску до она што конечно се случи, само што вистинските летала летаа еден по еден.
Техничарите кои работат на основата на
Меркјури – Редстоун 3 на Алан Шепард .
Симулаторот “Rendezvous Docking”
Џон Јанг
Мапа на геолошко истражување на САД во областа околу Тихо Кратер, позната како место на мистериозниот туѓ монолит во филмот за научна фантастика од 1968 година “2001: вселенска одисеја”. Во реалниот живот, овој хаотичен и солиден терен би бил премногу тежок за пристап за Мисијата на Аполо.
Отпечаток на Баз Олдрин на Месечината
Анехојските комори на НАСА
Ракетата Челинџер
Хиперсоничниот аеродинамичен децелатор за надувување (HIAD)
Северното Касписко Море
Кјуриосити
Јупитеровата месечина – Јо

Погледнете повеќе фотографии ТУКА.

Прочитајте и...  15 луѓе споделија селфи од маските што ги нарачале, но не добиле тоа што очекувале

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote