Македонија

Нови животни во ЗОО Скопје (ФОТО)

Скопската зоолошка градина ќе биде збогатена со нови животни.

-За првпат, Скопје ЗОО ќе биде дом на белоносести коати. Овие преслатки цицачи пристигнаа од Љубљана, а како вид потекнуваат од шумските предели на Централна и Јужна Америка. Коатите тежат до 4 килограми и со своите опашки многу потсетуваат на ракуните, стои на Фејсбук страницата на Зоолошката градина.

Прочитајте и...  ФОТО: Празнична велигденска гозба и во скопската Зоолошка градина

Најпопуларно

To Top