Галерија

Новосибирски Малдиви: Популарното езеро за фотосесии всушност е многу отровно

Едно езеро во Русија е хит на социјалните мрежи поради кристално сината вода која потсетува на Малдивите.

000929EAIJ3U0HGU C411

Но, всушност ова езеро, кое е познато како „Новосибирски Малдиви“ е многу отровно, бидејќи во него се испушта отпад од блиската електрана.

novosibirski maldivi otrovno jezero aps 469628728

Поради тоа, на туристите им е забрането да се капат во него.

Оние, најхрабрите, сепак решиле да не послушаат и често доаѓаат да се фотографираат, а некои дури и ја пијат водата.

View this post on Instagram

Добавим ярких красок для вас, в такой чудесный день😍 . Кстати – последний хим.анализ воды показал что она не такая и опасная😉 . Кто с нами на заплыв?🏄‍♀️* . *требуется опыт – приходите научим🤗 ——- 🔴🔴🔴Прогулки на которые можно записаться👇 — 📍07.07(воскресенье)возможен перенос в город🌞 📛08:00(мест нет) ⏰12:00(пляж Бумеранг)одно место🔥 📛15:30(мест нет) 📛19:00(мест нет) — 📍08.07(понедельник)🌞 ⏰12:00(Агролес) ⏰15:30(Агролес) ⏰19:00(Агролес) — 📍09.07(вторник) ⏰10:00(Горский котлован) ⏰13:30(Горский котлован) ⏰17:00(Горский котлован) — 📍10.07(среда) ⏰12:00(Бугринский мост) ⏰15:30(Бугринский мост) ⏰19:00(Бугринский мост) — 📍11.07(четверг) ⏰10:00() ⏰13:30() ⏰17:00() — 📍12.07(пятница) ⏰12:00() ⏰15:30() ⏰19:00() — 📍13.07(суббота) ⏰09:00() ⏰12:30() ⏰16:00() ⏰19:30() — 📍14.07(воскресенье) ⏰12:00() ⏰15:30() ⏰19:00() . Запись в Ватсап по активной ссылке в профиле😉 Все прогулки подходят для новичков😊 Обучаем🤗 Фотографируем📸 Сапы, гидрокостюмы выдаём🏄‍♂️ Всё входит в стоимость, без доп.платежей🙌 ——- Места прогулок могут меняться исходя от погоды🌧🌩🌪 . Запись в Ватсап по активной ссылке в профиле😉

A post shared by SUP-сёрфинг Новосибирск (@sup_novosibirsk) on

Сината боја на езерото доаѓа од растворените оксиди на различни метали, кои може да бидат опасни ако дојдат во допир со кожата.

Прочитајте и...  ГАЛЕРИЈА: Смртоносно езеро во Африка ги претвора животните во статуи

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top