Македонија

Објавен новиот спот за „Јовка Кумановка“ на „Некст Тајм“ – преработка која ќе ве воодушеви

Дуото Некст Тајм во чест на 500-годишнината од постоењето на Куманово ја преработи песната „Јовка Кумановка“, а синоќа истата и официјално беше претставена со видео запис во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово, во чест Денот на македонското востание – „11 Октомври“.

Станува збор за уште една одлична преработка на стара македонска песна. Овој пат изборот падна на „Прошета се Јовка кумановка“, која имате прилика да ја слушнете во едно ново и поинакво руво.

Прочитајте и...  Утре пред изгрејсонце се фарбаат црвени јајца: Пред да почнете мора да ги направите овие работи, дознајте го значењето
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top