Компанија со седиште во Лондон, специјализирана за роботика и технолошки дизајн, издвои 130.000 американски долари за некој што се согласи да им ги продаде правата на лицето. Намерата на компанијата, по купувањето на нечие лице, е да ја примени на серија роботи, чие производство е закажано за првите месеци од 2020 година.

screenshot 1 6
CBS Interactive Inc

Според весникот „Мирор“, роботите ќе бидат насочени кон „трети лица кои се чувствуваат осамено и бараат пријател“.

„Решивме да ја споделиме оваа идеја јавно за да го најдеме најсоодветниот човечки израз, затоа што во оваа фаза ова е нашиот најголем случај, имено, какво лице ќе имаат нашите илјадници роботи кога ќе излезат на пазарот ”, изјави портпаролот на компанијата.

Компанијата се надева дека нивната нестандардна реклама ќе даде дополнителен стимул и ќе добијат пошироко рекламирање уште пред да ги лансираат своите први роботи. Проектот е развиен веќе пет години, но само сега се објавува јавно.

Прочитајте и...  Први фотографии од момчето што девет години во подрум чекал крај на светот
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

Leave a Reply

avatar
  Претплати се  
Известувај за