in

Ова е најскапата пиперка во светот: Чини 23.000 евра за килограм

Низ светот постојат различни сорти на пиперки но една посебно се издвојува. Станува збор за пиперката „Чарапита“ која потекнува од северниот дел на Перу. За да успее потребна е тропска клима и затоа многумина кои пробале да ја посадат не им успеала.

Image result for aji charapita

Се карактеризира со минијатурен изглед и интензивен лут вкус. „Лута е и цената од 23.000 евра за еден килограм па затоа може да се најде на менито на најлуксузните ресторани.

worlds most expensive chili peppers cost 11000 per pound
Прочитајте и...  Уметност на живеење: Вегетаријански и Вегански рецепти

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote