in

Оваа билка може да го замени кафето, а покрај тоа е и многу здрава

Овие цветчиња сигурно сте ги виделе низ парковите и полињата – растат како коров, а вниманието го привлекуваат со својата необична нијанса на светлосина боја. Многумина денес не се ни сеќаваат дека токму од цикоријата не така одамна се правело одлично бело кафе.

GettyImages 597642064 5b0474fbeb97de0037adc605

Цикоријата е здрава билка која веќе со векови се користи како природен лек. Ги ублажува проблемите со варењето, вклучувајќи ја и киселината, бидејќи содржи од силниот пробиотик инулин.

Исто така, го намалува нивот на лош холестерол во крвта, па со самото тоа го намалува и ризикот од појава на срцеви болести.

Има антивоспалителни својства кои делуваат на намалувањето на болки кај артритисот, а помага и при слабеењето.

HERBS 092

Оваа билка е и добар седатив, па се препорачува на оние кои имаат проблеми со спиењето.

Покрај тоа е и одличен извор на минерали и витамини, а содржи и цинк, магнезиум, манган, калциум, железо, фолна киселина, калиум и витамини А, Б6, Ц, Е и К.

Прочитајте и...  Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Како замена за кафето се користи коренот од цикорија, додека листовите се специјалитет во кујната ширум светот, иако вкусот им е прилично горчлив.

Се кориси во италијанската, шпанската, грчката и турската кујна. Во Италија најмногу се користи како додаток во тестенините, а во другите кујни оди во комбинација главно со месото.

Cichorium intybus Roberto Verzo CC BY

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote