Случувања

Овој човек го освоил Монт Еверест, а не ни излегол од својот дом

Џон Грифин живее во трокатна куќа на југот од Англија. Во таа куќа има 30 скали, а за да остане во форма за време на пандемијата на коронавирусот, Џон секој ден се качувал и се симнувал по нив – по шест и пол часа.

Четири дена подоцна и по точно 40.846 скали, Грифин се “искачил” на висина од околу 8.850 метри, колку што е и највисокиот врв на светот, Монт Еверест. 

“Од психолошки аспект, гледањето на истите скали повторно и повторно навистина ме исцрпи”, изјавил 53-годишниот Англичанец.

На овој начин тој собрал пари за банка за храна откако бил сведок дека во супермаркетот во близина не стигнуваат доволно намирници.

Џон не е единствениот Британец кој се одлучил на ваков чекор, пишува “CNN”. И Рони Саутворт пронашол интересен начин да остане во форма – засега се “искачил” на врвот Бен Невис, највисокиот врв во Велика Британија.

Прочитајте и...  Инстаграм воведува посебни ознаки за лажни вести, еве како тие ќе бидат означени (ФОТО)

Најпопуларно

To Top