in

Овој кинески облакодер може да се пофали со еден од најголемите водопади во светот

Големата зграда од 121 метри во југозападна Кина можеби изгледа импресивна со гигантскиот водопад, но има и недостаток во неговиот дизајн.

Додека меѓународната зграда Либјан сѐ уште е во изградба, драматичната функција на водата е завршена уште во 2016 година и оттогаш е вклучена само неколку пати.

Според Ченг Ксиамао, директор на Луди Индустри Груп, оригиналната визија на архитектот за изградбата во Гуијанг – област опкружена со планини и шуми – беше да се реплицира тоа чувство и срцето на градот да биде опкружено со вода и зеленило.

Но, спектакуларниот дизајн има огромна цена. И покрај користењето на дождовница и отпадна вода од чешма за водопадот, таа, наводно, чини околу 90 фунти за час за да ја изврши структурата од 108 метри, што би изнесувало 760.000 фунти годишно ако треба постојано да се остава. Како резултат на тоа, зградата веќе е силно критикувана поради високите трошоци за работење и огромниот дизајн.

Меѓународната зграда на Либјан е една од неколкуте примамливи згради кои планираа да го искористат градежниот бум во Кина. Приливот на градење во Кина доведе до сѐ повеќе и повеќе програмери кои користат сложени дизајни за да го привлечат вниманието на инвеститорите.

Прочитајте и...  Јапонија воведува задолжително спиење на работното место

Неодамнешните карактеристични згради вклучуваат огромен облакодер во Куангџоу од страна на италијанскиот архитект Џозеф ди Паскуле, огромен хотели во Хоџоу од страна на МАД и Портата на Ориентот во Суджоу, кои имаат прекар “Големите гаќи”.

Претседателот на Кина, Кси Џинпинг, повика на прекин на “чудни згради” во двочасовниот говор одржан во Пекинг во 2014 година, тврдејќи дека уметноста треба да им служи на луѓето и повика на архитектура што ќе инспирира умови, топли срца, да го негува вкусот и исчисти несакани стилови.

И покрај фактот што најновата меѓународната зграда на Либјан е енормно скапа да се кандидира, ова нема да биде последен пат кога водопадот е вграден во градежниот дизајн во Азија. Гримшоу треба да создаде функција од 50 метри висока вода во кинескиот проект “Едем”, кој ќе стане највисокиот воден водопад во светот, додека аеродромот Чанг во Сингапур, исто така, ќе има водопад од 40 метри во центарот.

Целосните детали за кулата не се лесно достапни, но се знае дека облакодерот е дел од комплексот кој вклучува уште една еднакво висока структура која ќе содржи канцеларии и луксузен хотел, додека на централниот подиум ќе биде сместен трговскиот комплекс.

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote