in ,

Овојшето кое е забрането да се консумира на празен желудник – итно престанете да го јадете за појадок!

Измешајте ја со нешто… Наутро често посегнуваме по некое овошје и го јадеме за доручек. Но, таа навика сепак треба да ја прескокнуваме.

Особено доколку консумираме банана на празен желудник.

Бананите се практично овошје, ги лупиме за момент, слатки се, заситуваат и ни даваат многу енергија.

Тие позитивно делуваат на нашето здравје затоа експертите советуваат да јадеме по три банани дневно.

Но, ова овошје има една мала маана. Доколку го консумираме на празен стомак тогаш нагло расте шеќерот во крвта во нашето тело.

Исто така таа ги зголемува и киселините во нашето тело, а доведува и до замор.

Дури 25 отсто од бананата се состои од шеќер па доколку ја јадете на празен желудник тогаш нагло ќе порасне нивото на инсулин, но набрзо потоа повторно ќе опадне. Така телото повторно развива чувство на глад…

Во бананата има многу хранливи материи како што се витамин Б6 или калиум.

Меѓутоа, тие добро се апсорбираат во телото ако ги консумирате со некои други намирници.

Доколку веќе сакате да јадете банана за доручек тогаш најдобро е да ја помешате со мусли, јаткасти плодови или пак мед. 

Прочитајте и...  Во кутии од сладолед чувате храна? Веднаш престанете, тоа може да биде многу опасно за здравјето!

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote