in

Пилешки гради во сос од печурки

instant pot chicken mushroom gravy 1

Потребни состојки:

500 г пилешки гради
200 мл. павлака за готвење
Сенф
50 г. маргарин
Вегета, сол, бибер
150 грама шампињони

Подготовка:

Време на подготовка: 25 минути

Пилешкото го сечкате на тенки парчиња и го варите 15 минути во зовриена солена вода. Шампињоните со зачини се пржат на стопениот маргарин. Потоа додадете го пилешкото и заедно пржете ги состојките. На крај додадете сенф и павлака. Пржете се’ заедно уште неколку минути. Како прилог послужете зелена салата.

Добар апетит!

Прочитајте и...  Вкусен ручек: Крем чорба со спанаќ

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote